Bezplatná právní poradna: Veřejné zakázky

Výběr nejčastěji pokládaných dotazů

 
Hledaný výraz
Je nutné provést zadávací řízení podle zákona o veřejných zakázkách v případě, že obec chce prodloužit smlouvu se stávajícím dodavatelem (smlouva o provozování vodovodu a kanalizace)?
Obec jako veřejný zadavatel nemůže bez zadávacího řízení podle zákona o veřejných zakázkách prodloužit smlouvu se stávajícím dodavatelem služeb... [pokračování]
 
Jaké informace se zveřejňují na profilu zadavatele v případě veřejné zakázky malého rozsahu v hodnotě nad 500 000,- Kč?
V tomto případě je zadavatel povinen zveřejnit pouze smlouvu na veřejnou zakázku malého rozsahu včetně všech jejích změn a dodatků.
 
Co je to profil zadavatele?
Profilem se rozumí elektronický nástroj, jehož prostřednictvím zadavatel umožňuje neomezený a dálkový přístup k povinně zveřejňovaným informacím. Adresu profilu zadavatel zveřejní ve Věstníku veřejných zakázek... [pokračování]
 
Jaké povinnosti musí obec splnit při zadávání veřejné zakázky malého rozsahu v hodnotě nad 500 000,- Kč bez DPH?
V § 147a zavádí ZVZ novou povinnost uveřejňovat smlouvy, uzavřené na veřejné zakázky malého rozsahu v hodnotě nad 500 000,- Kč bez DPH... [pokračování]
 
Dodavatel veřejné zakázky vzešel z výběrového řízení, kde měl výhodu, neboť nebyl plátcem DPH. V průběhu trvání smluvního vztahu (smlouva o dílo) se však stal plátcem a nyní požaduje platbu za dílo o DPH navýšit. Je obec povinna toto navýšení akceptovat a uhradit?
Pokud byla cena díla ve smlouvě stanovena pevně, bez možnosti jejího dodatečného navýšení vzhledem k dalším okolnostem, nemá dodavatel právo úhradu odpovídající sazbě DPH žádat... [pokračování]
 
Zveřejní-li obec na základě usnesení zastupitelstva informace o zakázce malého rozsahu (výzvu k podání nabídek) na svých webových stránkách, je přípustné, aby starosta či „řadový“ zastupitel uveřejnili tyto informace ještě jinde?
Výzvy k podání nabídek na veřejné zakázky malého rozsahu, které jakožto veřejný zadavatel ve smyslu zákona o veřejných zakázkách zveřejňuje obec, jsou de lege úředním textem, který nepožívá autorskoprávní ani jiné... [pokračování]
 
Může obec zadat veřejnou zakázku, třebaže na ni není pamatováno v rozpočtu?
Pokud by nebylo financování akce schváleno zastupitelstvem obce a nebylo ke dni podpisu smlouvy „narozpočtováno“ dle zákona č. 250/2000 Sb... [pokračování]
 
Obec má záměr vybudovat dětské hřiště. Předpokládaná cena činí cca 500.000,- Kč. Je přípustné, aby terénní úpravy provedl jeden podnikatel, prolézačky apod. dodal druhý a oplocení zbudovali pracovníci údržby obce? Lze takto zakázku rozdělit?
Vzhledem k tomu, že veřejné zakázky na dodávky ani stavební práce nepřesáhnou zákonné limity (1 milion, resp... [pokračování]
 
V jakých oblastech (ne)může obec uzavřít smlouvu s podnikatelem, jenž je zároveň zastupitelem?
Obecně nebrání žádný právní předpis tomu, aby zastupitel vstupoval s obcí do právních vztahů, je-li podnikatelem, může tak obci poskytovat služby, za něž mu bude poskytováno finanční protiplnění... [pokračování]
 
Může určité práce pro obec vykonávat podnikatel, jenž je zároveň zastupitelem?
Problematiku neslučitelnosti funkcí zastupitelů upravuje ust. § 5 odst. 2 a 3 zákona o volbách do zastupitelstev obcí... [pokračování]
 
Může být poradcem hodnotící komise pro veřejnou zakázku týkající se pojištění majetku města makléř? Poradcem by byl jen pro případ otevírání obálek a kontrolu zaslaných nabídek.
Dle ust. § 76 odst... [pokračování]
 
Může v obci bez rady zastupitelstvo přijmout směrnici, dle níž o zadávání veřejných zakázek malého rozsahu v předpokládané hodnotě nad 100.000,- Kč bez DPH rozhoduje zastupitelstvo, přičemž starosta může o zadání zakázky rozhodnout pouze „v odůvodněných případech, zejména pokud je nutné provést zakázku v krátké době v případě havárie nebo ohrožení života a zdraví občanů“?
Usnese-li se zastupitelstvo na takové směrnici, je nutné vykládat uvedené jako vyhrazení si pravomoci zastupitelstva při zadávání veřejných zakázek tam, kde mu to není vyhrazeno zákonem (§ 85 zákona o obcích;... [pokračování]
 
Musí obec zadávající veřejnou zakázku malého rozsahu postupovat dle zákona o veřejných zakázkách, pokud na projekt obdržela dotaci od ministerstva?
Obec je vždy veřejným zadavatelem podle § 2 odst. 2 písm. c/ ZVZ, přijetí dotace z ní dotovaného zadavatele nečiní. V konkrétním případě bude záležet zejména na podmínkách poskytnutí dotace... [pokračování]
 
Nezadává-li obec zakázku malého rozsahu podle zákona o veřejných zakázkách, stanoví některý předpis postup, jehož se musí držet?
Pokud nebude obec veřejnou zakázku zadávat v režimu ZVZ, nestanoví již právní předpisy přesný postup... [pokračování]
 
Může obec zadat veřejnou zakázku malého rozsahu i některým z postupů upravených v zákoně o veřejných zakázkách?
Obec jako veřejný zadavatel může zadávání veřejné zakázky malého rozsahu provést i postupem pro zadávání podlimitní veřejné zakázky (§ 38 ZVZ), pokud by však takové řízení započala, musí již podle ZVZ postupovat až... [pokračování]
 
Obec hodlá rekonstruovat budovu obecního úřadu, předpokládá se cena okolo 1.200.000,- Kč. Musíme v této situaci postupovat dle zákona o veřejných zakázkách?
Veřejnou zakázkou malého rozsahu se rozumí veřejná zakázka, jejíž předpokládaná hodnota nedosáhne v případě veřejné zakázky na dodávky nebo veřejné zakázky na služby 1 000 000 Kč bez daně z přidané hodnoty nebo v... [pokračování]
 
 

Pro lektory

 

Kalendář akcí SMO ČR

-
17. - 18. ledna 2018

Společné zasedání Předsednictva Svazu měst a obcí ČR a Rady Asociace krajů ČR

Skalka, okres Hodonín
 
22. ledna 2018 10:00-12:00

Předsednictvo Svazu

Brno, vila Tugendhat
 
1. února 2018 10:00-12:00

Komora obcí

Praha, Kancelář Svazu
 
13. února 2018

Krajská setkání - Liberecký kraj

Krajský úřad Libereckého kraje (multimediální sál) U Jezu 642, Liberec
15. února 2018

Krajská setkání - Ústecký kraj

Krajský úřad Ústeckého kraje (Velký konferenční sál) Velká hradební 3118/48, Ústí nad Labem
 
-
 

Kontakty SMO ČR

-

Svaz měst a obcí ČR
Projektová kancelář
5. května 1640/65
140 21 Praha 4
 

Projektová manažerka:
Lada Fógelová
fogelova.oz@smocr.cz
 

Manažer pro vzdělávání:
Jan Mareš
tel.: 730 894 888
mares@smocr.cz

 

-
Copyright © 2018 Svaz měst a obcí ČR Realizace SEAL, s.r.o.