Bezplatná právní poradna: Odměňování

Může člen zastupitelstva obce čerpat dovolenou? Jaké jsou podmínky, za kterých lze nevyčerpanou dovolenou proplatit?

Uvolnění členové zastupitelstva obce mají nárok na dovolenou v délce 5 týdnů za kalendářní rok, jak stanoví ustanovení § 79 odst. 1 zákona o obcích. V případě, že si uvolněný člen zastupitelstva nemohl dovolenou, resp. část dovolené vyčerpat v průběhu příslušného kalendářního roku, dovolená se mu převádí do následujícího roku; v takovém případě může též obec požádat o náhradu měsíční odměny za nevyčerpanou dovolenou. Ministerstvo vnitra vykládá toto ustanovení tak, že je možné požádat obec (radu obce, viz níže) o náhradu odměny za nevyčerpanou dovolenou z předchozího kalendářního roku (mělo by být tedy zřejmě požádáno až poté, co bude dovolená převedena do následujícího roku). Rozhodování o vyplacení náhrady za nevyčerpanou dovolenou je věcí rady obce v souladu s ustanovením § 102 odst. 3 zákona o obcích (jedná se o tzv. zbytkovou pravomoc rady obce, pokud nejsou tyto pravomoci vyhrazeny zastupitelstvu obce nebo si je zastupitelstvo nevyhradilo).  

 

Pro lektory

 

Kalendář akcí SMO ČR

-
22. listopadu 2017 10:00-13:00

Jednání Energetické komise

Kancelář Svazu
 
23. listopadu 2017 10:00-13:00

Jednání Komise pro informatiku

Kancelář Svazu
 
23. listopadu 2017 10:00-13:00

Jednání Školské komise

Kamýk nad Vltavou
 
24. listopadu 2017 10:00-13:00

Seminář k zákonu o střetu zájmů

Praha
28. listopadu 2017

Konference "Výhledy Ekonomiky"

Praha
 
-
 

Kontakty SMO ČR

-

Svaz měst a obcí ČR
Projektová kancelář
5. května 1640/65
140 21 Praha 4
 

Projektová manažerka:
Lada Fógelová
fogelova.oz@smocr.cz
 

Manažer pro vzdělávání:
Jan Mareš
tel.: 730 894 888
mares@smocr.cz

 

-
Copyright © 2017 Svaz měst a obcí ČR Realizace SEAL, s.r.o.